Koka izstrādājumu izgatavošana

Mēbeļu galdnieks

Mēbeļu galdnieks izgatavo dažādu veidu un konstrukciju mēbeles, būvizstrādājumus (logi, durvis, kāpnes) un interjera dekoratīvās būvdetaļas (profilēti nosedzoši elementi, apšuvumi, karnīzes u.c.) no koka un no koka atvasinātiem materiāliem.

Mēbeļu galdnieks darbā:
  • izgatavo no koka dažādas mēbeles, logus un durvis, kāpnes un citus interjera elementus;
  • plāno un organizē veicamo uzdevumu izpildi;
  • izpēta un novērtē materiālu atbilstību veicamajam darbam;
  • veido un apstrādā gan plātņu sagataves (ja nepieciešams, tās arī finierē jeb apdarina ar finieri), gan masīvkoka sagataves (zāģē, ēvelē, frēzē);
  • precīzi sazāģē veidojamā izstrādājuma detaļas, sagatavo tās kontrolmontāžai (pārbauda savienojumu atbilstību un, ja nepieciešams, veic labojumus);
  • veic apdari izgatavotajam izstrādājumam;
  • montē un uzstāda izgatavoto izstrādājumu;
  • remontē un atjauno koka izstrādājumus;
  • ja strādā individuāli, arī sadarbojas ar klientu: pieņem koka izstrādājuma pasūtījumu, sagatavo tā skices, aprēķina pasūtījuma izmaksas un izgatavojamo detaļu skaitu, noformē dokumentus, sastāda piegriešanas kartes materiāla racionālai izmantošanai, pasūta nepieciešamos materiālus, analizē savas uzņēmējdarbības rezultātus, naudas un klientu plūsmu, sagatavo nepieciešamās uzņēmējdarbības atskaites.
Darba aprīkojums:

lieto darbgaldus: urbšanas, dažādas zāģēšanas, ēvelēšanas, frēzēšanas un slīpēšanas mašīnas, karsto presi vai vakuuma presēšanas mašīnu, kā arī dažādus rokas instrumentus; izmanto masīvkoka materiālus un plātņu materiālus (galdnieka, kokskaidu, lamināta plātnes, saplākšņus u.c.), furnitūru (eņģes, atslēgas, atvilktņu vadotnes u.c.), apdares materiālus (beices, lakas u.c.), dažādus lineālus, zīmuļus, datoru ar specializētām datorprogrammām. 

Darba apstākļi:

strādā galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos, kā arī uz vietas objektos astoņu stundu darba dienu, bet, ja ir laikā jāpabeidz pasūtījums, iespējamas virsstundas; darbā mēdz būt caurvējš, putekļi, troksnis; jālieto darba aizsardzības līdzekļi, piemēram, trokšņa slāpētāji ausīm, aizsargbrilles, respirators.

Darba iespējas:

var strādāt galdniecības darbnīcās, kokapstrādes un būvizstrādājumu ražošanas uzņēmumos. Ir iespēja strādāt privātuzņēmumos vai kā pāsnodarbinātai personai.


Ziņa ievietota 29.11.2022 (atjaunota 11.10.2023)

Pāriet pie ziņu saraksta